Liczba wyświetleń: 1422.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu uczniowie w ramach realizacji projektu polsko – czeskiego „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach” prowadzą szkolne miniprzedsiębiorstwa – Firemki. Czas realizacji projektu przypada na okres od 01.08.2018 do 31.07.2020. Projekt jest ukierunkowany na przedsiębiorczość jako kompetencję kluczową dla polskiego i czeskiego rynku pracy i właśnie prowadzenie Firemek jest jednym z najistotniejszych działań projektu.

W roku szkolnym 2019/2020 w ZSP im. Adama Mickiewicza prowadzone są dwie firemki: „Firma symulacyjna Yummy” oraz „ITHelp”. Kierownikami miniprzedsiębiorstw są nauczyciele pani Aleksandra Wojtkowiak-Odrzygóźdź i pan Krzysztof Arbaczewski.

Uczniowie podczas zajęć pracują z kartami pracy dotyczącymi takich modułów jak biznesplan, umiejętności przedsiębiorcy, zarządzania finansami przedsiębiorstwa oraz handel zagraniczny i mobilność siły roboczej. Celem zajęć jest przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samo zatrudnienia, zdobywanie i rozwijanie wiedzy dotyczącej procesów zarządzania usługami i produktami oraz funkcjonowania firmy we wszystkich aspektach. Ważne jest również kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości oraz rozwijanie inicjatywności uczniów.

fotka grupy

Działalność miniprzedsiębiorstwa YUMMY polega na prowadzeniu kawiarenki szkolnej – miejsca spotkań uczniów w przerwie od zajęć. Podchodzimy indywidualnie do naszych Klientów, wszystko wykonujemy ze świeżych, wysokojakościowych surowców.

Zakres usług:

  • przygotowywanie śniadań w formie przekąsek podawanych na zimno jak i na ciepło (kanapki, zapiekanki, sałatki, jogurty przekładane musli iowocami itp.) oraz koktajli i soków,
  • przygotowywanie cateringu oraz obsługa gości podczas imprez masowych odbywających się w szkole.
fotka grupy

Firmę ITHelp prowadzi grupa uczniów z klasy 3TI. Główną dziedziną miniprzedsiebiorstwa jest wykonywanie prac multimedialnych w postaci drukowanej i elektronicznej. Projektowanie dekoracji, plakatów i gadżetów oraz szerokorozumiana pomoc techniczna w użytkowaniu urządzeń IT.

Usługi firemki (profesjonalnie i niedrogo):
  • usługi techniczne po zakupie komputerów i laptopów,
  • dopasowanie usług i urządzeń do potrzeb właściciela,
  • instalacja i konfiguracja programów zabezpieczających,
  • aktualizowanie systemu operacyjnego i programów,
  • ekspresowe rozwiązywanie bieżących problemów.

Uczestnicy mają okazję dowiedzieć się szeregu informacji o prowadzeniu firmy w teorii oraz w praktyce – mimo virtualnego charakteru przedsiębiorstwa.

Przedstawiciele firemek uczestniczyli w spotkaniu mentorskim, które miało miejsce w Bolesławcu 9 grudnia 2019 r. (zobacz zdjęcia), prowadzonych przez rzeczywistych przedsiębiorców, ludzi z praktyką i z danej dziedziny. 

W projekcie przewidziano również możliwość dokształcania i współpracy nauczycieli polskich i czeskich. Kierownicy miniprzedsiębiorstw uczestniczą we wspólnych seminariach kształcących dla nauczycieli po obu stronach granicy. Zdobywają informacje o procesowym i metodycznym prowadzeniu działalności gospodarczej oraz wymieniają się doświadczeniami.

Projekt "Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach" jest idealną formą dydaktyczno-wychowawczą w procesie nauczania. Uczniowie się bawią, uczą oraz poznają funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw od strony organizacyjnej.